V mrazivých zimních měsících mnoho z nás toužebně myslí na svou poslední dovolenou ve Španělsku, Thajsku, v Chorvatsku nebo někde v Karibiku. Spousta slunce, příjemné teploty (ano, ok, možná tu a tam bylo trochu příliš teplo …), moře, pláž, palmy. A teď se všichni vrátí do šedého Česka. Jak smutné!
Dvakrát měř, jednou řež
Ale pro místní zeměpisné šířky existuje také dotek jižního moře. Zimní zahrada to umožňuje. Než se ale můžete ponořit do útulného tepla a světla vlastní zimní zahrady, je třeba zvážit několik věcí. Rozšíření domu o zimní zahradu nebo pergolu je také o finanční otázkou, ale může vyžadovat schválení nebo ohlášení na stavebním úřadě. Proto byste měli takový projekt nejprve dobře naplánovat. Realizaci stavby by následně měl provádět zkušený odborník na slovo vzatý jako jsme my Lignum CZ.
Od automechanika si také nenecháte vrtat zuby.
Zimní zahradu dobře naplánujte
Při plánování zimní zahrady byste jako budoucí majitel zimní zahrady neměli myslet pouze na zimní mrazivé teploty. Takové konstrukci se sice říká „zimní“ zahrada, ale v máte ji k dispozici přes celý rok. A tam, kde je v zimě potřeba hodně světla, potřebujete také hodně stínu v létě. Taková konstrukce musí být také chránit všechny skleněné povrchy takové zimní zahrady, které jsou osvětleny sluncem. Protože bez stínu mohou být teploty v této zimní oáze pohody tak vysoké, že tam nevydržíte a ani rostliny ne. Vnější stínění navržené jako markýza nebo roleta je samozřejmě účinnější ochranou ve srovnání s vnitřními variantami. Je však také vystavena povětrnostním vlivům, a proto vyžaduje trochu více pozornosti a péče.
Při plánování myslete tedy na ochranu před sluncem, kam bude dopadat stín, a jak velkou zahradu plánujete, dle toho zvolte správně materiál zimní zahrady.
Volba materiálu zimní zahrady
Po provedení organizačních kroků a výběru návrhu zimní zahrady je nutné vybrat materiál pro konstrukci rámu. Dřevo se často používá, pokud má být přístavba zimní zahrady dalším obytným prostorem. Hliník a ocel se používají hlavně ve sklenících a v případě že chcete, aby přístavba zimní zahrady sloužila jako další obytný prostor. Plast je vhodný zejména pro menší zimní zahrady.
Protože čím větší je střecha, tím větší množství sněhu musí nést v zimních měsících. Pokud jde o stabilitu, plast a podobné materiály zde nejsou vždy dobrou radou. V neposlední řadě je důležitým aspektem z hlediska úspory energie a nákladů také výběr materiálu pro konstrukci rámu. Pokud chcete omezit pozdější provozní náklady například na vytápění.
Zatímco v chladných měsících svítí skrze sklo zimní zahrady slunce, je zde příjemný topný efekt pro celý dům. Zachycením solární energie v zimní zahradě můžete za slunečných zimních dnů ušetřit pár korun na nákladech na vytápění v jiných částech domu.
Jak větrat zimní zahradu?
Kromě přizpůsobitelného zastínění skleněných prvků by měl být samozřejmě zajištěn také dostatečný přísun chladného a čerstvého vzduchu. Nemusí to však nutně být drahá klimatizace, kterou musíte do zimní zahrady přikoupit. Stejně účinné jsou i automatické ventilační systémy se senzory vlhkosti a termostaty. Alergici si je mohou nechat vybavit vhodnými filtry. Alternativně poskytují lék velké otevírací prvky ve vnějším plášti konstrukce zimní zahrady. Mohou být instalovány jak do bočních stěn, tak do střechy zimní zahrady.
Integrovaný senzor počasí způsobí, že se okno za deště zavře včas. Koneckonců, majitel by měl své rostliny stále zalévat sám.
Malý tip na konec
Díky volbě se samočistícím účinkem je život v zimní zahradě dvakrát hodnotnější 😉