Jak začít plánovat zimní zahradu?
Dřevo nebo hliník?
Na začátku vás čeká první zásadní rozhodnutí. Je to výběr materiálu, z kterého bude samotná konstrukce kvalitní zimní zahrady. Upřednostníte raději živé dřevo nebo stabilní hliník?
Jestliže se rádi jako kutilové staráte o dřevěné povrchy a rádi trávíte svůj volný čas broušením a natíráním, určitě vám doporučujeme zvolit konstrukci dřevěnou. Umíte-li si představit, že svůj volný čas chcete trávit jinak, navrhujeme vám zvolit konstrukci hliníkovou.
Netvořte pouze prostor, tvořte místo pro vaše pohodlí a bezpečí.
Dobré tepelné vlastnosti
Po prvním zásadním rozhodnutí, jaký materiál zimní zahrady upřednostníte, si musíte jasně říct, jaké tepelné vlastnosti pro svou zimní zahradu požadujete.
Musíte si být vědomi toho, že nelze pouze zimní zahradu tzv. nalepit k domu. Je nutné provést tepelné izolace již v základové desce až po připojení na dům. V letních měsících vám taková konstrukce neumožní maximální otevření a provětrání prostoru vaší zahrady a při pohledu z přiléhající místnosti uvidíte přechod mezi sklem a profilem rámu okna.
Lze však vytvořit i takový posuvný systém, kde vás bude s vaší zahradou a okolím spojovat pouze tabule čistého skla a zároveň Vás bude chránit před nepřízní počasí. (fotka) Ve chvíli příjemného počasí si jednoduchým pohybem otevřete téměř celou stěnu.
Zde se tak přirozeně dostáváme k dalšímu podstatnému bodu: celoroční nebo sezónní zimní zahrada?
Zimní zahrada na celý rok
Takzvané celoroční zimní zahrady vám poskytují možnost vytvořit v podstatě regulérní obytnou místnost s možností udržení pokojové teploty po celý rok. I za použití izolačních trojskel a profilu s přerušeným tepelným mostem budou celkové náklady podstatně vyšší, než na klasickou zděnou místnost v domě. Také stavební příprava je technicky i finančně náročnější. Dostaneme se tak téměř na dvojnásobek normální ceny zimní zahrady. Ale možné to je.
Sezónní zahrada
Pokud se rozhodnete zimní zahradu aktivně využívat hlavně sezóně od března do října s přitápěním v zimních měsících, můžeme vám kupříkladu vytvořit sezónní zimní zahradu takovou, kterou vidíte na jedné z našich realizací (obrázek).
Výběr skla
Sklo vyplňuje největší plochu celé konstrukce. Používají se reflexní nebo izolační dvojskla a trojskla. Jednoduché sklo sice umožňuje nejvyšší světelnou propustnost, ale výrazně zhoršuje tepelnou pohodu. Pro celoročně využívanou zimní zahradu je takové řešení nedostačující.
Na co nezapomenout?
Přání každého člověka jsou různorodá. Vždy ale zvažte již při plánování tři podstatné věci: větrání, vytápění a stínění.
___________________
Přečtěte si: Čistění zimní zahrady: Tipy pro správnou péči
___________________
Větrání
Pravidelná výměna vzduchu v zimní zahradě je důležitá, aby se zabránilo přehřívání a vzniku vysoké vlhkosti. Tomu pomůže i dobrá konstrukce s možnostmi otevírání, ventilace, posuvnými dveřmi a elektrickým ovládáním střešní konstrukce.
Vytápění
K udržování optimální teploty mohou pomoci i vhodné topné systémy. Záleží také na tom, kolik tepla ze slunce zimní zahrada bude přijímat a jakým způsobem je vytápěn i samotný dům popřípadě podlaha zimní zahrady.
Stínění
Již při plánování zimní zahrady počítejte se zabudováním stínění. Aby u zasklených prostorů nedocházelo v letních měsících k přehřívání, jsou vhodné venkovní žaluzie nebo markýzy, které zadrží více slunečních paprsků než vnitřní žaluzie nebo rolety, ty jsou zase méně nápadné.
Přijďte se (alespoň virtuálně) inspirovat k nám
Václav, majitel LIGNUM CZ s.r.o., sám rád říkává: „nechceme Vás kontaktovat, chceme se s Vámi setkávat. Je to pro nás otázka cti.”.
Rádi Vás uvidíme u nás v novém showroomu třeba v podvečer nebo i o víkendu. Tady Vám rádi představíme ucelenou řadu možností, které Vašemu osobní příběhu zimní zahrady vdechnou život.